beautiful female figure

Jeden biust – wiele transformacji

Piersi są najbardziej narażoną na zmiany częścią kobiecego ciała. Tkanka, z której zbudowany jest biust, starzeje się dwukrotnie szybciej niż inne narządy! Tym powszechniejsze staje się niezadowolenie kobiet, których biusty przechodzą ciągłe transformacje. Nie można się łudzić,  że raz otrzymany biust zostanie z nami w takiej formie na całe życie.

Dojrzewanie – hurra, mam piersi!

Pierwsze zaokrąglenie się piersi jest postrzegane przez nastolatki jako przepustka do bycia pełnoprawną kobietą. W czasie dojrzewania dochodzi jeszcze czynnik konkurencyjny – nastolatki dorastają w różnym momencie – niektóre mogą być posiadaczkami pełnego biustu już w wieku 12 lat, inne dojrzałość biustu osiągną na równi z pełnoletnością. W kwestii ciała nie ma równych reguł. Młode dziewczyny patrzą jednak z zazdrością na koleżanki, które noszą staniki, dlatego momentowi, w którym nastolatka staje przed lustrem i dostrzega zachodzące w jej biuście zmiany, zazwyczaj towarzyszy radość i duma. Pierwsza transformacja w czasie dojrzewania zachodzi w brodawkach. Stają się one większe i nabrzmiałe. Biusty młodych dziewczyn osiągają wówczas stożkowy kształt. Swój wzrost piersi zawdzięczają zwiększonemu poziomowi estrogenu i progesteronu, które dają o sobie znać
w momencie pojawienia się pierwszej miesiączki. Zmiana rozmiaru biustu to efekt zwielokrotnienia przewodów mlecznych i tkanki gruczołowej zlokalizowanej wokół sutków.

Najlepsze lata mojego biustu

Czas kształtowania się biustu u młodych kobiet szacowany jest na około 5 lat. Przyjęło się uważać, że piersi rosną do 20. roku życia, nie oznacza to jednak, że ich rozmiar, kształt i jędrność nie ulegną żadnym zmianom! Wiele kobiet wskazuje, że najbardziej zadowolone z biustu były, mając dwadzieścia kilka lat. Dzieje się tak, ponieważ w tym czasie hormony uzyskały już względną stabilizację (zakładając nieprzebytą ciążę), a mięśnie odpowiadające za utrzymanie biustu są aktywne i spełniają swoją rolę. Warto pamiętać jednak, że poza hormonami i upływem czasu piersi narażone są na inne czynniki zewnętrzne, które mogą skutkować zmianą ich rozmiaru. Wskutek drastycznej zmiany wagi lub intensywnie uprawianego sportu jędrność i pełność biustu może zmieniać się podobnie jak u kobiety karmiącej piersią!

Ciąża – czas wielkich zmian

Naukowcy zapewniają, że bez względu na przebytą ciążę piersi i tak ulegną nieuniknionym zmianom, chociaż nic nie wpłynie na ich wygląd tak bardzo jak posiadanie dziecka. Co ciekawe, podobną metamorfozę biustu zauważy zarówno ciężarna 19-latka, jak i 40-latka. Wiek nie odgrywa w tym przypadku większego znaczenia, prym wiodą hormony. Ciężarne panie transformacje w swoim biuście dostrzegą już w pierwszym trymestrze. W pierwszej kolejności, podobnie jak w okresie dojrzewania, zmienią się sutki. Staną się one większe i ciemniejsze. Piersi standardowo zmieniają swoją objętość dwu- a nawet trzykrotnie! Stają się one wówczas cięższe i krąglejsze. Jakby tego było mało, biust zmieni się jeszcze bardziej w czasie laktacji, co niestety może wiązać się z większą tkliwością i boleścią piersi. Część kobiet po ciąży i zakończeniu karmienia (zwłaszcza posiadaczki mniejszych biustów) jest zadowolona z wyglądu swoich piersi, które zyskały na objętości. Niestety panie z pełnymi piersiami zauważają wyraźny spadek jędrności. Dzieje się tak, ponieważ włókna i mięśnie podtrzymujące biust w czasie ciąży pracowały na najwyższych obrotach  i najzwyczajniej w świecie należy im się odpoczynek.

 

Menopauza i grawitacja vs. pożądane piersi

Po przekroczeniu mitycznej granicy czterdziestki całe ciało traci na jędrności za sprawą spadku produkcji kolagenu. Podobnie dzieje się z żeńskimi hormonami. W wyniku zmniejszenia aktywności jajników w kobiecym organizmie występuje mniej estrogenów. Wówczas piersi składają się głównie z tkanki tłuszczowej, bardziej podatnej na utratę plastyczności. Dodatkowo daje o sobie znać bezwzględna siła grawitacji wpływająca na obwisłość biustu. Niepożądana przypadłość jest najbardziej naturalnym zjawiskiem, które nie ominie żadnej stąpającej po ziemi kobiety.

Istnieje wiele sposobów, które mogą poprawić wygląd biustu. Nie można zapominać, jak ważną rolę w wyglądzie ciała odgrywają geny, z którymi trudno wygrać. Aby zwiększyć szanse na posiadanie pięknego biustu przez długie lata, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie, zrezygnować z używek, a zwłaszcza papierosów, stosować kremy z filtrem oraz wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie piersiowe.

W przypadku utraty jędrności, wiotkości i rozstępów, które na co dzień odbierają pewność siebie, dobrze jest skonsultować się ze specjalistą. W klinice chirurgii plastycznej można dokonać skutecznego zabiegu podniesienia piersi, który przywróci biust do stanu sprzed ciąży, utraty wagi lub sprzed… kilku lat! Lifting piersi trwa do 4 godzin. Ból piersi po zabiegu nie jest dotkliwy,
a jedyne, o czym trzeba pamiętać, to noszenie przez kilka tygodni specjalnego biustonosza. Po 6 tygodniach pacjentka staje się posiadaczką jędrnego, uniesionego biustu.