Beauty shot of two young faces side by side

Jak można umówić się na konsultację?

Prosimy o kontakt telefoniczny z recepcją Kliniki od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:30 lub drogą mailową.
Numery telefonu: 34 311 10 32 (stacjonarny), +48 515 296 215 (komórkowy)
Adres e-mail: rejestracja@chplast.com.pl

Jak długo czeka się na zabieg od dnia konsultacji?

Średnio od 5-10 tygodni.

Jak można zapłacić za zabieg?

Za zabieg można zapłacić gotówką, przelewem lub kartą. Zaliczkę w wysokości 10% od ustalonej ceny należy wpłacić  dwa tygodnie po odbytej konsultacji celem rezerwacji terminu zabiegu, pozostałą kwotę uiścić gotówką w kasie kliniki w dniu zabiegu (przed jego rozpoczęciem) lub dokonać przelewu reszty wymaganej kwoty i przywieźć ze sobą potwierdzenie przelewu.

Czy na konsultację należy przynieść wyniki badań laboratoryjnych?

W dniu zabiegu Pacjent przynosi oryginały wyników badań do weryfikacji. Jeśli pacjent choruje przewlekle, powinien mieć ze sobą dokumentację medyczną. W pozostałych przypadkach nie jest to wymagane.

Jaką rolę pełni lekarz anestezjolog?

Anestezjolog to lekarz zajmujący się prowadzeniem znieczuleń, leczeniem przeciwbólowym, a także leczeniem ciężko chorych pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii lub wymagających specjalistycznego, natychmiastowego leczenia np. reanimacji. Lekarz anestezjolog jest odpowiedzialny za:

 • bezpieczeństwo Pacjenta w czasie operacji,
 • ustalenie wspólnie z Pacjentem rodzaju i planu znieczulenia,
 • przeprowadzenie znieczulenia,
 • zaplanowanie leczenia przeciwbólowego po operacji,
 • podejmowanie decyzji o konieczności przetoczenia krwi,
 • leczenie w oddziale intensywnej terapii.

Anestezjolodzy ścisłe współpracują z chirurgami, lekarzami innych specjalności oraz z pielęgniarkami anestezjologicznymi, czy też  pielęgniarkami oddziału pooperacyjnego.

Jakie informacje są niezbędne dla anestezjologa przed znieczuleniem?

• Przebyte choroby (serca, płuc, tarczycy, astma, choroby psychiczne, zapalenia żył, częste infekcje, choroby nowotworowe, cukrzyca, choroby neurologiczne itp.).
• Przebyte operacje (kiedy, z jakiego powodu, jaki rodzaj znieczulenia, ewentualne powikłania podczas znieczuleń lub w okresie pooperacyjnym).
• Uczulenia na leki i pokarmy.
• Aktualnie przyjmowane leki i ich dawki.
• Nałogi.
• Ewentualna ciąża.

Absolutnie niezbędne jest udzielenie wyczerpujących i prawdziwych odpowiedzi na wszelkie pytania.

BARDZO WAŻNE!  W dniu znieczulenia proszę pamiętać:
Leki, które Pan/Pani/ przyjmuje codziennie prosimy wziąć o zwykłej porze popijając tylko jednym łykiem zwykłej, przegotowanej wody, o ile lekarz nie zalecił inaczej. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z anestezjologiem.

 • Nie wolno nic jeść ani pić (woda, kawa, herbata,soki) na 6 godzin przed zabiegiem – ma to na celu zapobieganie powikłaniom (zmniejsza to ryzyko wymiotów i przedostania się treści pokarmowej do dróg oddechowych).
 • Nie wolno żuć gumy, jeść cukierków ani pić napojów gazowanych (nawet po „odgazowaniu”).
 • Nie wolno palić papierosów.
 • Nie wolno nakładać makijażu (lub należy zmyć go przed operacją).
 • Należy zmyć lakier z paznokci.
 • Należy zdjąć wszystkie kolczyki, pierścionki, obrączki, łańcuszki (i najlepiej zostawić w domu).

 

Jakie są rodzaje znieczuleń?

Znieczulenie ogólne dotchawicze (narkoza)
Znosi świadomość i odczuwanie bólu w całym organizmie. Pacjent od początku do końca znieczulenia ogólnego pozostaje w stanie przypominającym sen. Znieczulenie to jest wykonywane przy użyciu leków wstrzykiwanych do żyły oraz przy użyciu gazów anestetycznych. W czasie znieczulenia z użyciem maski twarzowej tlen i środek znieczulający doprowadzany jest przez maskę obejmującą usta i nos. Podczas znieczulenia dotchawiczego Pacjent otrzymuje tlen i środek znieczulający przez rurkę intubacyjną wprowadzaną po zaśnięciu do tchawicy lub przez maskę krtaniową wprowadzaną do tylnej części gardła. Intubacja zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa przy sztucznym oddychaniu i chroni płuca przed śliną czy treścią żołądkową.

Znieczulenie dożylne
Do krótko trwających zabiegów, o niewielkiej rozległości możliwe jest podanie leków znieczulających drogą dożylną. Pacjent zasypia, zachowany jest własny oddech wspomagany tlenoterapią. Zachowane są odruchy obronne z dróg oddechowych np. połykanie, kaszel. Po podłączeniu monitora i założeniu dojścia dożylnego podaje się leki, stale obserwując stan pacjenta.

Znieczulenie miejscowe

Znieczulenie miejscowe, któremu zostaje poddany pacjent, powoduje brak odczucia bólu, dotyku oraz temperatury. Znieczulenie miejscowe ma taką zaletę, iż jest szybkie i znieczuleniu ulega dokładnie ten obszar, który zostaje poddany zabiegowi operacyjnemu. Tego typu  znieczulenie, wykorzystując dany środek znieczulający, hamuje przewodzenie w nerwach, w wyniku czego pojawia się bezbolesność określonych części ciała. Działanie to jest odwracalne.

Czy znieczulenie jest bezpieczne?

Każda czynność medyczna, nawet przeprowadzona przez wykwalifikowaną osobę i z zachowaniem obowiązujących zasad, niesie ze sobą jakieś ryzyko powikłań. Tak też jest ze znieczuleniem.

Naszym zadaniem jest postępować tak, aby zapobiec powikłaniom. A te, niestety, niekiedy nie są do przewidzenia, np. interakcje lekowe. Ciągły nadzór prowadzony przez anestezjologa w czasie znieczulenia pozwala na natychmiastowe spostrzeżenie jakichkolwiek nieprawidłowości i podjęcie natychmiastowych działań w celu ich wyeliminowania. Aparatura stosowana do znieczulenia jest nowoczesnym sprzętem i jest wyposażona w alarmy, które sygnalizują ewentualne odstępstwa od zaprogramowanych wartości.

Ujemne strony znieczulenia ogólnego to nudności i wymioty po wybudzeniu, które występują rzadko dzięki stosowaniu coraz lepszych leków. Podanie leków przeciwwymiotnych niemal całkowicie je likwiduje. Ryzyko zachłyśnięcia się treścią żołądkową jest bardzo małe przy planowych zabiegach, o ile pacjent jest na czczo, zgodnie z zaleceniem anestezjologa. Aby zapewnić wentylację (oddychanie) w czasie znieczulenia, musimy zastosować rurkę intubacyjną lub maskę krtaniową. Należy zgłosić anestezjologowi obecność ruchomych zębów czy protez. Podrażnienie krtani rurką intubacyjną (lub gardła w przypadku stosowania maski krtaniowej) może być przyczyną bólu gardła, trudności w przełykaniu i chrypki, które to dolegliwości sińce, zaczerwienienie jako skutek drażniącego działania wstrzykiwanych leków. Przeważnie wchłaniają się około 7 dni. Przedłużone leżenie na stole operacyjnym może wywołać bóle kręgosłupa, szczególnie gdy pacjent ma skrzywienie kręgosłupa lub deformację klatki piersiowej. W ciągu kilku pierwszych godzin po znieczuleniu mogą pojawić się przejściowe zaburzenia pamięci i problemy
z koncentracją.

Komplikacje trudne do przewidzenia, stanowiące ryzyko zagrożenia życia, jak ciężka reakcja alergiczna na zastosowane leki, zatrzymanie akcji serca, niedotlenienie, zdarzają się niezmiernie rzadko i najczęściej u pacjentów obciążonych chorobowo w wywiadzie oraz u osób starszych. Ryzyko tego typu powikłań u osób zdrowych i młodych jest znikome.

Jak przygotować się do operacji?

– Co najmniej na 14 dni przed zabiegiem należy wykonać badania laboratoryjne z krwi, które są wymagane przy każdej, nawet najdrobniejszej operacji. Badania lekarz zleca podczas konsultacji. Ich wyniki skanujemy i przesyłamy na adres e-mail rejestracja@chplast.com.pl.

– Pacjent przystępujący do zabiegu musi być całkowicie zdrowy. Operacja nie może być przeprowadzona w trakcie lub bezpośrednio po infekcji. Przeciwwskazaniem do zabiegu są wszelkie stany zapalne – również opryszczka.

– Jeśli przed zabiegiem wystąpią jakiekolwiek zmiany w stanie zdrowia, należy o tym bezwzględnie powiadomić klinikę.

– Na tydzień przed zabiegiem nie wolno przyjmować leków rozrzedzających krew (tj. aspiryny i pochodnych).

– Leki związane z leczeniem innych schorzeń należy przyjąć zgodnie z zaleceniami prowadzącego lekarza. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów w trakcie leczenia nadciśnienia i chorób serca. Leki przeciwtrądzikowe należy bezwzględnie odstawić na 1 miesiąc przed zabiegiem.

– Na 48 godzin przed operacją nie wolno spożywać alkoholu i palić papierosów.

– W dniu zabiegu należy zgłosić się do kliniki na wcześniej ustaloną godzinę.

– W dniu przyjęcia do zabiegu operacyjnego pacjent zgłasza się na czczo tzn. nie je i nie pije (wody, kawy, herbaty). Dotyczy to zabiegów w znieczuleniu ogólnym i dożylnym.

– W dniu zabiegu należy przyjść do kliniki po kąpieli całego ciała, bez biżuterii, makijażu i lakieru na paznokciach. Należy przynieść przybory toaletowe, obuwie zmienne (najlepiej plastikowe klapki) i pidżamę bawełnianą (dwuczęściową, góra rozpinana), czystą bieliznę zmienną, szczotkę i gumkę do włosów oraz dowód osobisty, oryginały wyników badań, wypisy ze szpitala (jeśli lekarz na konsultacji prosił o ich dostarczenie) oraz – w zależności od formy płatności – potwierdzenie dokonania przelewu lub gotówkę.

– Ubrać należy się wygodnie, w ubrania luźne, łatwe do założenia na opatrunek.

Po zabiegu:
Po operacji pacjent w ciągu 48 godzin powinien przebywać w towarzystwie osoby dorosłej, która odbierze go ze szpitala po zabiegu. W tym czasie nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych, ani wykonywać czynności precyzyjnych. Niedopuszczalne jest w tym czasie również spożywanie napojów alkoholowych.

Czy w klinice można korzystać z internetu?

Tak, zapewniamy dostęp do sieci bezprzewodowej. Hasło udostępniamy na prośbę pacjentów.

Czy w pobliżu kliniki można zatrzymać się na dłuższy czas np. do zdjęcia szwów?

Tak, w najbliższym sąsiedztwie kliniki znajduje się Hotel Kinga, gdzie czekają na Państwa specjalne oferty cenowe. Miejsca można rezerwować we własnym zakresie pod nr tel. (034) 31-44-070. Prosimy zaznaczyć, iż są Państwo Pacjentami naszej kliniki. W okolicy znajdują się także inne godne polecenia hotele, np. Hotel Poziom 511 w Ogrodzieńcu, Hotel Zamek Bobolice w Bobolicach.

Jak długo trwa pobyt w klinice po przejściu zabiegu?

Po zabiegach w znieczuleniu miejscowym pacjent zostaje wypisany do domu w tym samym dniu.
Doba pobytowa w przypadku zabiegów w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym obowiązuje maksymalnie do godziny 14:00 następnego dnia po zabiegu.
Doba pobytowa w przypadku zabiegów w znieczuleniu dożylnym obowiązuje do godziny 9:00 następnego dnia po zabiegu.

Pobierz zasady udostępniania dokumentacji medycznej

Pobierz wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej