Powiększanie się, przerost sutków u mężczyzn, czyli ginekomastia, jest objawem problemów hormonalnych. Powoduje je rozrost tkanki tłuszczowej, gruczołowej i włóknistej. Zmiany niosą za sobą konsekwencje kosmetyczne, estetyczne, ale przede wszystkim stanowią poważny problem psychologiczny, zwłaszcza u dojrzewających chłopców m. in. kłopoty z rozbieraniem się w miejscu publicznym, unikanie siłowni, basenu i ćwiczeń na lekcji wychowania fizycznego. Leczenie chirurgiczne ginekomastii stosuje się kiedy:

  • w okresie dojrzewania nie ustąpiła ona i jest obecna ponad 3 lata,
  • jej przyczyny nie są znane (ginekomastia idiopatyczna),
  • towarzyszą jej zmiany wytwórcze tkanki łącznej okołoprzewodowej, nie ustępuje ona mimo leczenia zachowawczego.

Przed zabiegiem
Podczas konsultacji medycznej chirurg operator zaleca szereg badań oraz przeprowadza badanie piersi, by ustalić przyczyny powstania ginekomastii. Badania na tym etapie są niezbędne dla potwierdzenia, czy ginekomastia nie ma podłoża nowotworowego. Po wykluczeniu takiej ewentualności, specjalista chirurgii plastycznej kwalifikuje pacjenta do operacji.

Przebieg zabiegu
Usunięcie nadmiaru tkanki przeprowadzamy za pomocą dwóch metod: liposukcji (stosowanej w przypadku ginekomastii rzekomej) oraz plastyki piersi.
Operacja trwa około 60-90 minut. W tym czasie chirurg usuwa tkankę tłuszczową oraz tkankę gruczołową piersi.
W szczególnych przypadkach konieczne może być także usunięcie nadmiaru skóry. W ten sposób uzyskuje jędrną
i idealnie uformowaną klatkę piersiową. Zabieg przeprowadzany zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym.

Po zabiegu
Przez kilka dni po zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort wywołany opuchlizną i siniakami, które znikają zazwyczaj po paru tygodniach. Przez około 6 tygodni nie powinno się wykonywać ćwiczeń fizycznych, ani narażać blizn na urazy, działalność promieni słonecznych czy wody chlorowanej na basenie.

Przeciwskazania
Chirurgia plastyczna ginekomastii nie wykonuje się u mężczyzn, którzy nadużywają alkoholu oraz przyjmują używki
i anaboliki. Osoby palące muszą odstawić papierosy na co najmniej miesiąc przed zaplanowanym zabiegiem.