Two women friends laughing with a perfect white teeth with a green background

Świadoma kobieta to szczęśliwa kobieta

Umiłowanie do piękna mamy zakodowane w genach. Podobają nam się symetryczne twarze, długie włosy u kobiet. Ładnym ludziom przypisujemy pozytywne cechy. Motywacja do wykonania operacji plastycznej może być różna – chęć zdobycia lepszej pracy, pozbycie się kompleksów, znalezienie partnera. Jedno jest pewne: to musi być decyzja świadoma.

 

Od dziecka, m.in. dzięki bajkom, wierzymy, że ładne osoby są dobre. Złe macochy czy czarownice zawsze były przedstawiane jako te mało urodziwe. Mamy zakodowane, że ładnym ludziom jest w życiu po prostu łatwiej. Trudno uwolnić się od tego myślenia w dorosłym świecie. To często pcha nas w kierunku operacji plastycznych. Ale czy one są przepustką do lepszego życia?

– Kiedy przed wykonaniem zabiegu rozmawiam z pacjentką, ważna jest dla mnie jej motywacja. Jeśli czuję, że to tylko chwilowa zachcianka albo do zabiegu przekonał kobietę jej mąż, próbuję odwieść ją od tej decyzji. Przed operacją najlepiej zrobić rachunek: co zyskam, ale też co mogę stracić. Czy powiększenie piersi albo zmiana kształtu nosa będą niosły za sobą zmiany w podejściu do postrzegania siebie – mówi dr Anna Olender ze Szpitala Chirurgii Plastycznej Dr Olender.

 

Świadoma droga ku szczęściu

Jeśli decyzja o operacji jest rzeczywiście przemyślana, należy przygotować się też na konsekwencje. Rehabilitacja pooperacyjna wymaga poświęcenia – noszenie specjalnego ubrania obciskającego, konsultacje, konieczność zostania na obserwacji, blizny, które tuż po zabiegu są nieuniknione.

Bardzo istotne jest trafienie na dobrego i sprawdzonego chirurga. Warto znaleźć wiarygodne opinie pacjentek. Niech cena nie będzie dla nas czynnikiem decyzyjnym – bardzo niska niesie ze sobą ryzyko np. niskiej jakości sprzętu.

Konsultacje przed zabiegiem powinny upewnić nas w decyzji. Szczera rozmowa, szczegółowy wywiad to podstawa. Przed operacją lekarz powinien opowiedzieć o wszystkich możliwych powikłaniach, przedstawić szczegółowy plan leczenia, pokazać zdjęcia innych pacjentek przed i po zabiegu, odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania, porozmawiać o motywacji.

W domu jeszcze raz należy wszystko przeanalizować. Ocenić, czy lekarz udzielił konkretnych i wyczerpujących odpowiedzi, czy interesował go stan zdrowia, czy nie obiecywał zbyt wiele. Nasze bezpieczeństwo i zdrowie są najważniejsze.

 

Dobra motywacja to szczęście

Często stawiamy sobie pytanie, kiedy poddać się zabiegowi chirurgicznemu. Takie operacje  wykonywane są przez cały rok. Jednak najlepsza pora jest wtedy, kiedy sami czujemy się gotowi na zmiany i idący z nimi w parze okres wyrzeczeń związanych z rekonwalescencją. Dla gojenia się blizn pozabiegowych bardzo ważne są pierwsze trzy miesiące. Nie bądźmy niecierpliwe – operacja jest poważną decyzją i należy zaplanować cały okres przed i po. Niech to będzie czas wyciszenia, skupienia na własnych potrzebach, spojrzenie w głąb siebie. Niech przyniesie dużo dobra dla rozwoju wewnętrznego. Przecież to, co w środku, jest nierozerwalnie związane z tym, co na zewnątrz.

– Wszystkie ważne życiowe decyzje powinny być przemyślane, a operacja wiąże się z ingerencją w ciało. Należy do niej dojrzeć. Ale moje doświadczenie, kontakt z pacjentkami utwierdzają mnie, że świadome kobiety, które wiedzą, co robią, to szczęśliwe kobiety! – mówi dr Anna Olender.