Jestem za gruba, za chuda, zbyt niska, za wysoka, mam za małe piersi, za duże, kręcone włosy, a wolałabym proste – znacie to? Na pewno! A według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Bazylei osoby, które decydują się na korektę swojego wyglądu, czują się zdrowsze po zabiegu, mniej zestresowane i otwarte na otoczenie.

Wg sondażu przeprowadzonego przez Dentim Body Care aż 89% Polek nie lubi swojego wyglądu. Pod maską kogoś wesołego, zadowolonego z życia kryjemy kompleksy, które w pewnym momencie biorą górę. W środku krążą myśli: „Znów nie wyglądam tak dobrze, jakbym chciała”, „Na pewno widzi tylko mój nos”, „Ta sukienka nie leży dobrze”. Kompleksy rodzą niechęć do siebie i do innych wokół, paraliżują codzienne życie. Stajemy się coraz bardziej niepewne, skryte i zamykamy się w sobie. Czasem podejmujemy próby ukrycia się w oversize’owych ubraniach typu „worek” – i nie dlatego, że akurat jest to modne, ale po to, aby zamaskować swoją figurę.

Strach przed marzeniami

Nie zawsze musi tak być, bo w końcu bierzemy się w garść i uzupełniamy swoją wiedzę z zakresu chirurgii plastycznej. – Pacjentki przed operacją bardzo często mają wątpliwości. Zastanawiają się, analizują, czy to dobre rozwiązanie. Cieszę się, że są to decyzje przemyślane, obarczone pytaniami, bo dobrze je sobie stawiać. Szczera rozmowa z pacjentką i troska są drogą do zadowolenia – mówi doktor Anna Olender ze Szpitala Dr Olender. Nie warto tłumić w sobie pragnień, niezrealizowanych marzeń – należy pytać i przede wszystkim poradzić się specjalisty.

Substytut szczęścia

Czasem bywa także tak, że opóźniamy realizację marzenia w postaci operacji i odwlekamy ostateczną decyzję, zaspokajając się chwilowymi, krótkotrwałymi substytutami. Poszukujemy jak najlepszej rekompensaty za to, że natura nie była dla nas łaskawa. Decydujemy się na drogie wakacje za granicą, na których i tak czujemy się brzydkie – porównujemy się z innymi kobietami na plaży, zamartwiamy, że nie możemy założyć tego, co byśmy chciały, nie potrafimy się skupić. W końcu swoim własnym niedowartościowaniem obarczamy bliskich. Może już czas przestać przejmować się opinią innych i odważyć się na spełnienie marzenia?

Wsłuchaj się w ciało

Operacja ma nie tylko za zadanie skorygować ciało, ale także poprawić samopoczucie, dodać pewności siebie i zmotywować. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Bazylei eliminacja kompleksu wpływa na postrzeganie nie tylko siebie w lepszym świetle, ale także i otoczenia. Dowiedli oni ponadto, że osoby, które zdecydowały się na korektę swojego wyglądu, czuły się zdrowsze po zabiegu, mniej zestresowane i otwarte na otoczenie. Czerpmy radość z ciała, wsłuchujmy się w nie i bądźmy mu wdzięczne.