Man Looking At Reflection In Bathroom Mirror

Operacja na mężczyźnie

Nikogo nie dziwi fakt, że kobiety dbają o siebie . Zależy im na wyglądzie, dlatego operacje plastyczne kojarzone są właśnie z nimi. Ale coraz większy odsetek pacjentów poddających się zabiegom to właśnie mężczyźni. Czy świat idzie naprzód?

W kulturze zachodniej obecność mężczyzn w gabinetach chirurgów plastycznych nie jest niczym zaskakującym. W Polsce powoli zaczynamy mieć podobne podejście – zdajemy sobie sprawę, że mężczyzna poddający się zabiegowi nie musi mieć problemów zdrowotnych, ale jego motywacją może być poprawa wyglądu.

Różne oblicza motywacji

Decyzja dotycząca poddania się operacji plastycznej to bardzo indywidualna sprawa. Zazwyczaj to chęć dostosowania się do społecznych wymagań. Każda kultura ma swój określony kanon piękna, wzorzec urody i chcemy mu sprostać. Nie jest to jednak motywacja, która powinna nas popychać w kierunku operacji plastycznej. Ważniejsza jest ta indywidualna, która wynika ze stosunku do własnego ciała. Jak wiemy, kompleksy, które nawarstwiają się przez lata, potrafią spowodować wiele szkód – trudności w nawiązywaniu kontaktów, budowaniu relacji damsko- męskich, problemy ze znalezieniem pracy.

Problemy zdrowotne

Bardzo często powodem skłaniającym do wykonania operacji plastycznej jest problem zdrowotny. Mogą to być wypadek lub choroba – takie deformacje mogą skutecznie uprzykrzyć życie. Częstym zabiegiem wśród panów jest ginekomastia. Powiększanie się, przerost sutków u mężczyzn jest objawem problemów hormonalnych. Zmiany niosą za sobą konsekwencje kosmetyczne, estetyczne, ale przede wszystkim stanowią poważny problem psychologiczny, zwłaszcza u dojrzewających chłopców, m.in. kłopoty z rozbieraniem się w miejscu publicznym, unikanie siłowni, basenu i ćwiczeń na lekcji wychowania fizycznego.

Mężczyzno, nie bój się

Najczęściej pacjentami są mężczyźni wykonujący zawody medialne – dla nich wygląd jest bardzo istotny. Ale w dzisiejszych czasach nie tylko oni o siebie dbają. Panowie nie wstydzą się swoich kompleksów, dojrzewają do tego, że mają prawo spełniać marzenia i podejmować ważne decyzje dotyczące wyglądu. Nie boją się wpływać na własne szczęście – a postrzeganie własnej osoby w pozytywnym świetle jest przecież bardzo istotne. Dużą popularnością cieszą się, tak jak u kobiet, korekta nosa, odstających uszu czy liposukcja.

Mity

Czasy się zmieniają – płeć nie decyduje już o wykonywanym zawodzie czy dbaniu o wygląd. Mężczyźni coraz chętniej poddają się operacjom plastycznym bez wstydu – wiedzą, że skoro coś ich uszczęśliwia, zmieni postrzeganie siebie, mogą to zrobić.