W zdrowym ciele jędrny brzuch
Spędzasz godziny w siłowni, stosujesz różnego rodzaju diety, inwestujesz w drogie kosmetyki, a Twój brzuch wciąż nie wygląda tak, jak byś chciał, i jest powodem do kompleksów? To problem, który dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, i to w każdym wieku.
Niepożądana wiotkość
Brzuch to ta część ciała, którą zdecydowanie chcielibyśmy ukryć. Bo jest za duży, bo skóra jest zbyt wiotka, bo zbyt wypukły przyciąga wzrok, nawet jeśli założymy modelującą bieliznę. Z jego powodu często rezygnujemy z pokazywania się w bikini na plaży, nie chodzimy na basen, wstydzimy się rozebrać przed partnerem. Nigdy nie jest idealnie. A już ogromnym rozczarowaniem jest sytuacja, gdy po diecie uda nam się utracić kilka kilogramów, a nasz brzuch wcale nie prezentuje się lepiej, skóra zwisa, wygląda nieestetycznie, nie jest napięta. Z tym samym problemem borykają się kobiety po ciąży. Starają się wtedy intensywnie ćwiczyć i coraz bardziej frustruje je brak efektów. A trzeba zaznaczyć, że wraz z wiekiem coraz trudniej o jędrny i płaski brzuch.
Nie tylko estetyka
Zbyt obwisły brzuch to nie tylko kwestia estetyczna, ma on bowiem także wpływ na nasze zdrowie i to, jak się czujemy. Jeśli borykasz się często z bólami kręgosłupa, przyczyna może tkwić właśnie w nim. Tego nie można bagatelizować. – Należy jednak podkreślić, że odsysanie tłuszczu to nie jest sposób na odchudzanie, jego celem jest zmiana proporcji wybranej partii ciała – mówi dr Anna Olender ze Szpitala Dr Olender. Najlepiej zacząć więc od konsultacji z chirurgiem, tak by określić swoje oczekiwania, ustalić, jakiego efektu się spodziewamy, poznać przeciwskazania. Chirurg rozwieje wszelkie wątpliwości, opisze przebieg zabiegu i ewentualne komplikacje.
Od kolca do kolca
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Trwa mniej więcej dwie-trzy godziny. – Chirurg operator wykonuje poziome nacięcie od jednego kolca biodrowego do drugiego. Konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności, usunięcie zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej może bowiem doprowadzić do powstania zagłębień w skórze – mówi dr Anna Olender ze Szpitala Dr Olender. Po zabiegu nie tylko zredukowana zostaje tkanka tłuszczowa, będą również wzmocnione mięśnie proste. Co ciekawe, pępek zostaje przeniesiony w inne miejsce.
W oczekiwaniu na efekty
Po zabiegu musisz nosić specjalistyczne, mocno uciskające ubranie, i to początkowo przez całą dobę. Przez dwa-trzy tygodnie zapomnij o pracy, przez miesiąc nie chodź na ulubioną tabatę, nie biegaj po lesie, nie rób ani jednej długości na basenie. Daj swojemu ciału czas na powrót do normalności. A poczekać warto. Twój wygląd w końcu spełni Twoje oczekiwania, przestaniesz ukrywać się za zbyt dużymi ubraniami, nie będziesz z zazdrością spoglądać na koleżanki i kolegów, których brzuch był dla ciebie zawsze bliski ideałowi. Może w końcu kupisz wymarzone bikini, nie będziesz się krępować przed pójściem ze znajomymi na saunę, wyskoczysz na basen?
Uśmiechaj się do siebie w lustrze
Metamorfoza to nie tylko zmiany widoczne na pierwszy rzut oka, to także inne myślenie o sobie. „Wygląd to nie wszystko”, „Przestań się w końcu porównywać z innymi”, „Skończ z tą wieczną krytyką” – mówić łatwo, wprowadzić w życie trudno. Dlatego jeśli nasz wygląd nie do końca nas satysfakcjonuje, po prostu go zmieniajmy. Po co toczyć wieczną walkę z nadmiarem skóry na brzuchu, skoro można na chwilę oddać się w ręce chirurga i dać sobie po prostu pomóc. Spójrz w końcu z zadowoleniem na własne ciało, pozbądź się kompleksów, krępującego wstydu. W końcu
z dumą pokaż się nago partnerowi. A przede wszystkim popatrz w lustro i pomyśl: „Jest świetnie, uwielbiam swoje ciało, dobrze się w nim czuję!”. Dbajmy o siebie, ale czasem pozwólmy innym zadbać o nas.