Labioplastyka polega na wymodelowaniu warg sromowych mniejszych lub większych. Operacja ma za zadanie ułatwić codzienne życie. Przerośnięte wargi sromowe powodują często dyskomfort fizyczny i estetyczny. Do rodzajów takich deformacji zalicza się przerost, zanik lub asymetrię warg sromowych. Najczęstsze powody to obciążenia genetyczne, przebyty poród, menopauza lub szybkie przybieranie na wadze. Istotne są także procesy starzenia się, które powodują zanik tkanki tłuszczowej w okolicach intymnych. W ostatnich latach dowiedziono, że labioplastyka poprawia komfort i zadowolenie podczas stosunku. Kobiety pozbywają się też psychicznej bariery związanej z wyglądem narządów płciowych, wzrasta ich pewność siebie i satysfakcja z życia seksualnego.
Przed zabiegiem – korektą warg sromowych
Należy przeprowadzić podstawowe badania morfologiczne krwi oraz wymaz bakteriologiczny z pochwy. Nie wolno przyjmować leków zaburzających krzepnięcie krwi. Labioplastykę przeprowadza się najpóźniej na 10 dni przed spodziewanym wystąpieniem krwawienia miesiączkowego.
Przebieg zabiegu
Istnieją trzy rodzaje zabiegu: labioplastyka warg sromowych mniejszych, labioplastyka warg sromowych większych w przypadku ich zaniku i labioplastyka warg sromowych większych w przypadku ich przerostu. Operacja przebiega najczęściej w znieczuleniu miejscowym i dożylnym – chirurg wycina nadmiar tkanki warg sromowych mniejszych lub wstrzykuje w wargi sromowe większe kwas hialuronowy.
Po zabiegu
Po operacji plastycznej pacjentce może towarzyszyć uczucie pieczenia. Przez tydzień po zabiegu zaleca się szczególną ostrożność: starajmy się unikać długiego siedzenia i przestrzegać zasad higieny intymnej. Okres gojenia to około dwa tygodnie, ale okres wstrzemięźliwości płciowej powinien być nieco dłuższy (1-1,5 miesiąca).