Intensywne ćwiczenia po ciąży czasem nie wystarczają, żeby przywrócić jędrny, płaski brzuch. Coraz trudniej też o niego z wiekiem. Odsysanie tłuszczu nie jest sposobem na odchudzanie, ale na zmianę kształtu i proporcji wybranych partii ciała.

Przed zabiegiem operacji brzucha


W trakcie konsultacji chirurg oznacza dokładnie miejsca przewidziane do liposukcji. Najczęściej odsysanymi okolicami ciała u kobiet są: brzuch, biodra, talia, boczna powierzchnia ramion, okolice ud, okolice kolan, podbródek. U mężczyzn z kolei to brzuch i klatka piersiowa (ginekomastia rzekoma). Przed operacją pacjent poddawany jest profilaktyce przeciwzakrzepowej.

Przebieg zabiegu plastyki brzucha


Zabieg w znieczuleniu ogólnym trwa od 2 do 3 godzin. Chirurg operator wykonuje poziome nacięcie od jednego kolca biodrowego, poprzez okolicę nadłonową, do drugiego kolca biodrowego. Wymaga to najwyższej ostrożności – usunięcie zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej mogłoby doprowadzić do np. powstania zagłębień w skórze. Plastyka brzucha powoduje zredukowanie tkanki tłuszczowej i zapewnia wzmocnienie mięśni prostych. Pępek przenoszony jest w nowe miejsce.

Po zabiegu operacji brzucha


Między skórą a warstwami spodnimi po odsysaniu powstaje pusta przestrzeń. Dlatego po zabiegu konieczne jest noszenie mocnego ucisku elastycznego – opatrunku modelującego w postaci specjalistycznego ubrania. Przez około 3 tygodnie zalecane jest noszenie go całodobowo. W trzech kolejnych tygodniach przez 12 godzin na dobę.
Obrzęki i zasinienia utrzymują się do kilku dni po zabiegu, potem stopniowo zanikają. Przez kilka dni mogą występować dolegliwości bólowe, które ustępują po zastosowaniu doustnych środków przeciwbólowych.
Pierwsze efekty widoczne są zaraz po zabiegu, natomiast na pełny obraz trzeba czekać około 2-3 miesiące. Szwy pooperacyjne usuwa się po około tygodniu. Powrót do pracy jest możliwy po około 2-3 tygodniach. Przez co najmniej miesiąc starajmy się jednak unikać ćwiczeń fizycznych.
Możliwe powikłania po operacji to gromadzenie się płynu surowiczego w powłokach brzucha, zakażenie skóry i tkanki podskórnej oraz przerost blizny. Zagrożenie zakrzepów występuje do 78 godzin po zabiegu.