to jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów chirurgicznych. Dlatego wymaga doświadczenia i najwyższych kwalifikacji zespołu operacyjnego. Operacja nosa polega najczęściej na wyprostowaniu, skróceniu lub powiększeniu nosa oraz wymodelowaniu jego czubka. Sam zabieg połączony jest często z usunięciem garbka kostnego. W szpitalu Olender chirurg plastyczny wykonuje również korekcje skrzywionej przegrody nosowej, która bardzo często utrudnia oddychanie.

Plastyka nosa może być przeprowadzona dwoma metodami:

  • zamkniętą – blizny nie są widoczne ponieważ chirurg plastyczny wykonuje cięcia wewnętrzne, w obrębie przedsionka nosa.
  • otwartą – kiedy chirurg operator wykonuje cięcia w kształcie litery V w obrębie słupka nosa i przedsionka nosa.

Operacja nosa – Konsultacja przed

W przypadku problemów pacjenta z oddychaniem, urazem nosa lub przy wtórnej korekcji nosa , zaleca się wykonanie TK nosa i zatok obocznych przed zabiegiem. Badanie to wykonujemy w Pracowni Tomografii Komputerowej .Badanie TK umożliwia dokładną ocenę struktur anatomicznych oraz zmian patologicznych. Badanie to w postaci płyty CD zabieramy ze sobą na pierwszą konsultację.

Przebieg operacji nosa

Operacja wymaga znieczulenia ogólnego, tzw. narkozy. Specjalista chirurgii plastycznej zaczyna od oddzielenia skóry od nosa, by umożliwić usunięcie i wymodelowanie chrząstek skrzydłowych i czubka nosa. Gdy zachodzi taka potrzeba, usuwa również garb z nosa i zmniejsza jego części kostne. Dzięki elastycznej skórze nosa, ubytki tkanki można uzupełnić w taki sposób, by finalny rezultat operacji był jak najbardziej zadowalający. Wszystkie ubytki są uzupełniane przeszczepami z ciała pacjenta. Operacja plastyczna nosa trwa około 4-5 godzin, a w przypadku bardziej skomplikowanego zabiegu, chirurg plastyczny wydłuża ten czas.

Po zabiegu operacji nosa

Po zabiegu pacjent spędza pierwszą noc w szpitalu. W okresie pooperacyjnym kontur nosa jest chroniony i stabilizowany przez specjalne opatrunki gipsowe. Pacjent powinien nosić opatrunek przez około 1 do 2 tygodni po zabiegu. Dodatkowo w dziurkach nosowych umieszczane są tampony w celu tamowania i zabezpieczenia przed krwawieniem. Powrót do pracy możliwy jest po około 2-3 tygodniach od zabiegu. Pacjent powinien zwrócić szczególną uwagę na uprawiane przez siebie sporty oraz unikać opalania się przez 3 miesiące po operacji.
Efekty korekty nosa są trwałe.

Przeciwskazania i możliwe powikłania po operacji nosa

Rinoplastyka, czyli plastyka nosa nie powinna być przeprowadzana u nastolatków, u których nie został zakończony wzrost i rozwój. Nie ma ustalonej górnej granicy wiekowej. Po 35. roku życia jednak jakość skóry się pogarsza, co utrudnia procesy gojenia się i zrastania. Korekty nosa nie poleca się osobom z tendencjami do tworzenia się widocznych blizn oraz chorobami zakrzepowo-zatorowymi.
Możliwie występujące powikłania to: krwotok, zaburzenie węchu i bóle które można zniwelować specjalnymi masażami uciskowymi.