picture of woman face and beautician hands with syringe

Zabiegi toksyną botulinową cieszą się powodzeniem na całym świecie zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. To skuteczna, bezpieczna, a przede wszystkim niechirurgiczna metoda walki ze zmarszczkami.

Przed zabiegiem
Wygładzenie zmarszczek mimicznych za pomocą botoksu odmładza twarz, ale może również być stosowane jako prewencja przed tworzeniem się przyszłych zmarszczek. Zabieg z użyciem botoksu przeprowadza się wokół oczu (na tzw. „kurze łapki”), ust, pionowej bruzdy na czole lub w celu uniesienia opadających powiek czy podniesienia kącików ust.

Przebieg zabiegu
Wstrzyknięcie preparatu powoduje rozluźnienie mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek i działa jedynie w obrębie tych mięśni, do których został podany. Zabieg jest bardzo prosty i trwa około kwadrans.
Do normalnej aktywności można powrócić zaraz po podaniu preparatu.

Po zabiegu
Pierwsze rezultaty widać po kilku dniach od wykonania zabiegu, zaś pełny efekt spodziewany jest po dwóch tygodniach. Wtedy też specjalista zaprasza na kontrolę i jeśli potrzebna jest korekta, przeprowadza ją.
Efekt po zabiegu utrzymuje się średnio przez trzy do sześciu miesięcy. Okres ten różni się w zależności od indywidualnych skłonności skóry.

Przeciwskazania
Zakres przeciwwskazań dla stosowania botoksu jest wąski i dotyczy kobiet w ciąży lub karmiących piersią, osób chorujących na miastenię gravis (rzadka choroba neurologiczna), zespół Lamberta Eatona, uczulonych na albuminę ludzką i zażywających spektynomycynę lub antybiotyki z grupy aminoglikozydów.